Odstranění plísně

Ako a čím odstrániť a zlikvidovať plesne v byte. Odstránenie plesní Topolčany

Čistenie plesne

Výskyt plesní na stene je častým problémom v bytoch. Nedávno som si to tiež zažila. Pleseň sa mi postupne rozšírila aj na drevo a do škár medzi kachličkami. Pretože pleseň je nežiaducim javom ako z estetického tak i zo zdravotného hľadiska, chcela som sa jej každopádne zbaviť.

Pleseň má rada vlhké prostredie

Začala som hľadať na internete rady, ako na ňu a ako odstrániť pleseň. Prečítala som si tiež, že rast plesní môžu podporovať niektoré faktory. Je to napríklad prítomnosť organických látok, ktoré sa občas nachádzajú napríklad vo farbách, potom predovšetkým vysoká vlhkosť. Tá môže byť spôsobená vodnými parami potrebné pri varení, sušenie bielizne, sprchovanie, atď. Preto sa pleseň najčastejšie tvorí v takých miestnostiach, ako je kuchyňa, kúpeľňa, práčovňa a sušiareň. Presne tak je to aj u mňa, zamorená je kuchyňa a kúpeľňa.

Pleseň je potrebné odstrániť aj v hĺbke múru

Uvažovala som o použití sava na plesne alebo nejakého doma pripraveného prípravku napríklad z octu, ale dočítala som sa, že takéto riešenie je len krátkodobé. Pleseň síce z takto ošetreného povrchu zmizne, ale vrastie do omietky. Potom sa prerastá zase späť k povrchu. Poškodí vrchnú vrstvu farby, film popraská a pleseň sa objaví znova. Na povrchu sa objaví škaredé čierne, hnedé alebo inak sfarbené škvrny, to závisí od druhu plesne. Preto je potrebné stenu dezinfikovať účinnými prostriedkami, skvelé výsledky má dezinfekcia LSG – D, čo je veľmi kvalitné a profesionálne dezinfekcia s dlhodobým účinkom. Spoločne s ochranným protiplesňovým LSG náterom ju ponúka firma A SERVIS LIPKA, s. r. o., čistenie plesne. O plesne som naozaj nestála, takže som si vyžiadala služby tejto spoločnosti.

Kondenzačnú vlhkosť vyrieši LSG náter

Technik firmy mi vysvetlil, že najčastejšou príčinou výskytu plesní, čo je aj môj prípad, je kondenzačná vlhkosť (spôsobená vodnými parami z varenia apod.). V tomto prípade funguje LSG náter stopercentne spoľahlivo. Horšie je to v prípade vlhkosti v stavebných konštrukciách, ktorá sa dá LSG náterom vyriešiť len čiastočne. Nutné je pokúsiť sa odstrániť hlavnú príčinu výskytu plesní v byte, a teda zlú tepelnú izoláciu. V dôsledku toho dochádza na chladných povrchoch k vzniku kondenzátu.

Bola som rada, že u mňa sa dá problém s plesňami vyriešiť LSG náterom, ktorý zamedzí vznikania vlhkosti a tak sa plesne odstráni natrvalo. Pretože nepriaznivý vplyv plesní na zdravie ma vystrašil. Technik firmy mi povedal, že plesňové spóry, ktoré lietajú vo vzduchu, sa pri vdýchnutí môžu zhromažďovať v nose alebo preniknúť do pľúc. U citlivejších ľudí môžu spôsobiť zdravotné problémy a môj syn je náchylnejší na alergie.

Dvojdňový proces spoľahlivo zlikviduje všetky plesne

Postup A SERVISU pri odstraňovaní plesní nebol nijako jednoduchý, sama by som sa do toho určite nepúšťala. Plesne sa museli najprv na mokro odstrániť, a to mechanicky s pomocou kyslej chémie. Na vyčistenú plochu, z ktorej boli plesne odstránené, sa naniesla dezinfekcia LSG – D. Aby sa plesne ďalej nerozširovali a boli zlikvidované aj voľné spory, vysali sa priemyselným vysávačom s HEPA filtrom starostlivo všetky steny a podlahy. Opäť sa použila dezinfekcia, ktorou sa vytreli všetky vodorovné plochy. Pre ten deň sme mohli ukončiť práce a nechať dezinfekciu pôsobiť. Na záver, asi po 24 hodinách pôsobenia, sa začalo s nanášaním LSG náteru. Náter pôsobí spoľahlivo, pleseň sa už nevrátila.

Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

To Top