PR články

Ako zistiť tvrdosť vody?

tvrdosť vody v bazéne

Tvrdá voda je nepríjemnosťou nejednej domácnosti, ktorá môže negatívne ovplyvniť živnosť spotrebičov. Bohužiaľ, mnoho ľudí si ani neuvedomuje, že im z kohútika tečie tvrdá voda. Dá sa to vôbec zistiť? A ak áno, ako treba postupovať?

Čo je tvrdosť vody?

Tvrdosť vody je obsah rozpustených minerálov vo vode, pričom u bežnej vody je to najčastejšie oxid horečnatý a oxid vápenatý. Tvrdosť vody pri bazénovej vode je to najčastejšie uhličitan, síran vápenatý, mangán a ióny železa.

Ako spoznať, že máte tvrdú vodu?

Ak ste si všimli, že pri varení vody či jej vyparovaní vzniká vodný kameň, ide o prvý príznak toho, že máte tvrdú vodu. Ide o zlúčeniny vápnika, ktoré sa usádzajú do podoby vodného kameňa, ktorý sa následne objavuje na riade, najmä na sklenených pohároch. Aby ste však vodu otestovali naozaj dôkladne, môžete ju merať pomocou kvapkového testeru, testovacieho prúžku alebo akreditovaného rozboru vody, ktorý patrí medzi jeden z najčastejších postupov merania tvrdosti vody.

Meranie tvrdosti vody

Tvrdosť vody je udávaná v nemeckých stupňoch, pričom jeden nemecký stupeň je rovný desiatim miligramom oxidu vápenatého na jeden liter vody. Meranie tvrdosti vody môžeme rozdeliť na nasledujúce kategórie:

  • 0 – 8 °N = mäkká voda
  • 8 – 18 °N = stredne tvrdá voda
  • 18 – 30 °N = tvrdá voda
  • 30 °N a viac = veľmi tvrdá voda.

Môže tvrdá voda ovplyvniť chuť jedla?       

Áno, tvrdá voda môže skutočne ovplyvniť chuť jedla, vrátane nápojov. Ako už bolo spomenuté, pri tvrdej vode dochádza k usadzovaniu vodného kameňa, a to pri varení, čiže vzniká povlak a nepekné škvrny, ktoré sa z riadu ťažko odstraňujú a tým pádom dodávajú danému jedlu nepríjemnú chuť. Dokonca, jedlo, ktoré je pripravené z tvrdej vody, stráca svoju chuť a aromatické látky. Z tohto dôvodu je vhodné zmerať tvrdosť vody, na základe čoho budete vedieť, či máte alebo nemáte tvrdú vodu, ktorá je skutočne rozhodujúcim faktorom v každej domácnosti!

Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

To Top