Odstranění plísně

Ani odvlhčovač nezabránil objevení se plísně, naštěstí jsem se mohla obrátit na odborníka sanace plísní

riziko plísní v bytě

Manžel…

Manžel koupil do předsíně hodiny. Měl to totiž za úkol. Ty staré se rozbily. Byl to takový ten porcelánový talíř s ručičkami. A on se jednou z ničeho nic uvolnil šroubek ve zdi, na kterém hodiny držely. Ty pak letěly na zem a rozbily se asi tak na stovky kousíčků. Manžel tedy nové hodiny koupil. I když ne podle mého gusta. Vybral nějaké supermoderní. Řekla bych, že až přechytralé. Na hodinách je tolik informací, že se skoro ztrácím v té nejzásadnější informaci. Kolik je teda sakra hodin. Ale manžel se nad tím rozplýval, že musíme jít s dobou. A kdesi cosi. Každopádně jsem mu časem dala trochu zapravdu. K hodinám totiž náležela taková mini meteorologická stanice. Takže jsem se na hodiny vždycky koukla a věděla, jak je venku. Podle toho jsem si pak vzala třeba teplejší kabát, boty bez podpatku (když sněžilo), nebo třeba i čepici. Kterou normálně moc nenosím. Takže jo, počasíčko rovnou v předsíni si pochvaluju moc.

 

Každopádně…

Každopádně pak jsem si všimla, že to ukazuje i klima v interiéru, tedy v bytě. A strašně jsem se podivila, že máme vlhkost přes šedesát procent. A to dokonce hrubě přes šedesát. Zrovna nedávno jsem na toto téma četla článek. A tam se psalo, že správná dlouhodobá relativní vlhkost vzduchu ve všech místnostech určených k bydlení je do hodnoty 55 %. Krátkodobě se může místnost od místnosti lišit, ale opravdu pouze krátkodobě. Začala jsem proto ty naše chytré hodiny sledovat pravidelně. Ale vlhkost byla stále vysoko přes šedesát. Samozřejmě ne každý den úplně stejné číslo. Ale určitě se to za několik dní ani nepřiblížilo k požadované padesátce. Pořídila jsem tedy k chytrým hodinám i klasický vlhkoměr, abych to měla potvrzené. Správně se má pravidelně kontrolovat pomocí správného vlhkoměru relativní vlhkost vzduchu. A podle toho se pak dá organizovat výměna vzduchu v místnostech větráním nebo jiným způsobem. A z toho stejného článku jsem se také dozvěděla další zajímavou informaci.

V domech…

V domech postavených přibližně do roku 1980 se musí v chladných měsících (kdy klesne venkovní teplota pod +5 oC) větrat již tehdy, když relativní vlhkost vzduchu přesáhne 50 %. Takže se doporučuje větrat vždy a často, pokud to takto můžu shrnout. Dalšími radami pak bylo například to, že je potřeba se chovat v různých místnostech odlišně. V místnostech, kde se suší prádlo, nebo tam, kde je hodně květin, je riziko plísní v bytě daleko vyhrocenější. Závěrem byla rada ke koupi správného odvlhčovače vzduchu. Přes tuto moji obezřetnost jsem se ale nevyhnula plísni. Objevila se v ložnici za postelí. Nebo respektive v místech čela postele. Sama jsem se do žádných experimentů nepouštěla. Rovnou jsem vytočila číslo spolehlivé, a hlavně osvědčené společnosti A SERVIS LIPKA, s.r.o. Roky si je zvu na generální úklid v oblasti strojového čištění podlah. Ale věděla jsem, že se zabývají také odstraňováním plísní. Dosud jsem je však v tomto směru nemusela využít. Až teď. Ale neměla jsem strach. Jejich práce je pečlivá a s perfektním výsledkem. Což se mi opět potvrdilo nyní i u precizního odstranění plísně z ložnice.

Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

To Top