Odstranění plísně

Plesne v domácnosti, čo s nimi. Ako odstrániť plesne, ako správne určiť príčinu ich vzniku. Čistenie plesní Senec

Likvidácia, sanácia, odstránenie plesní

Stále častejšie sa v našich domácnostiach stretávame s plesňami. Nie sú len problémom neudržiavaných starých domov. Ale postihujú aj novostavby, u ktorých by sme to možno ani neočakávali. Plesne sa stávajú nielen lokálnym ale aj globálnym problémom.

Mierna a teplá zima s nadpriemerným vlhkom a chladom poskytuje vhodné podmienky pre šírenie plesní, ktorých výskyt mnohých z nás značne znepokojil. Začali sme si klásť otázky: Odkiaľ sa tu vzali? Ako odstrániť pleseň? Ako sa ich zbaviť? Ako im predchádzať?

Čo sú to plesne

Plesne sú nevyhnutnou súčasťou prírody a majú v nej nezastupiteľnú funkciu. Ich prienik z prírodného do umelého prostredia je preto logický. Na to, aby sa rozmnožovali, potrebujú plesne len trochu tepla, kyslík a predovšetkým vlhko. Dokonca sa zaobídu aj bez svetla. Ideálne je pre ne teplota 20 až 30 stupňov. Rozmnožujú sa spórami, ktoré sa šíria vzdušnou cestou. Priamym prenosom z infikovaných zdrojov, akými sú napríklad potraviny, ovocie, zelenina, izbové kvety, pôda a vlastným plošným roztrúsením.

Odhalíme ich vďaka povlaku, ktorý pripomína zamat alebo vatu, a zmene farby pôvodného podkladu. Ich farebná škála je veľká, od bielej cez žltú, ružovú, oranžovú až po zelenú a tmavo čiernou. Tiež sa prezradí charakteristickým zemitým pachom. Prerastajú veľa do hĺbky a rozkladajú nielen drevo, ale aj omietky alebo betón a sú rozlične odolné voči chemikáliám.

Miesta ich výskytu

Najčastejšie je objavíme na obvodových stenách, stropoch, parapetoch, obkladoch, medzi kachličkami a pod obkladom. Darí sa im tiež na podlahách, kobercoch, textíliách, okenných a iných tmeloch, kuchynských linkách, náteroch, dreve, nábytku aj v bytovom prachu. Niekedy sa s nimi stretneme aj na stavebných materiáloch už vo chvíli realizácie stavieb, keď výrobca dostatočne nechránil materiál proti napadnutiu.

Ich vznik je podporovaný trhlinami v omietke, tepelnými mostmi, nedostatočnou tepelnou izoláciou, vzlínajúcej vlhkosti v murive a nedostatočným vysušením objektu po stavebných prácach. Vznik plesní môže spôsobiť aj nábytok postavený priamo pri stene a dosahujúce až k stropu miestnosti. V oboch prípadoch je totiž zabraňované prirodzenému prúdeniu vzduchu, čo vedie k vysokej vlhkosti vzduchu. Živnou pôdou pre plesne môže byť aj starý a znečistený povrch interiéru alebo vlhkosti v murive z presakovania. Alebo nesprávne vyspádovaného odkvapového chodníka okolo domu.

V prvej fáze pleseň zasahuje len lokálne povrch konštrukcií, vytvára na nich tmavé mokré fľaky. Časom preraste do súvislých plôch, rozšíri sa plošne a tiež do hĺbky. Omietka začne opadávať a dôjde k celkovej deštrukcii muriva.

Čo podporuje ich vznik

Na vzniku plesní sa podieľajú tieto faktory:

nadmerné vlhko v miestnostiach, v ktorých sa pracuje s vodou (kuchyne, kúpeľne, práčovne),

nedostatočné vetranie miestností ako sú komory, špajze, špajzové ​​skrine a pivnice,

– obytné miestnosti s relatívne vysokou vlhkosťou vzduchu (spálňa),

– nesprávne využívané miestnosti (nadmerné sušenie bielizne a pestovanie veľkého množstva kvetín),

nevhodný druh vykurovania (vykurovanie plynom môže byť zdrojom vyššej vlhkosti),

obmedzované vykurovanie z dôvodu vyšších cien za energiu,

Riziko sa zvyšuje aj s obmedzením prirodzeného vetrania. Napríklad po dodatočnom utesnení okenných krídel a dverí silikónom, polyuretánom alebo gumou, prípadne výmenou drevených okien za plastové. Po zasklenie balkóna, lodžie alebo vytvorenie zimnej záhrady.

Vplyv plesní na zdravie ľudí

Plesne sú neestetickým, ničivým a hygienicky škodlivým faktorom v užívaní domov. V minulosti sa problematika kontaminácie plesňami brala len ako okrajový problém. Pritom niektoré z nich už pri nepatrnom výskyte spôsobujú precitliveným osobám alergie a ochorenia. Ako napríklad poškodenie pľúc, žalúdočné problémy, žihľavku, bolesti kĺbov, trvalú únavu a migrény. Plesne môžu vyvolávať mykózy, často sú príčinou astmy.

Veľa skúseností s lokalizáciou a odstraňovanie plesne má firma A SERVIS LIPKA, s.r.o.Likvidácia, sanácia, odstránenie plesní. Všeobecne možno povedať, že postupuje v štyroch hlavných krokoch:

  1. Najprv musí odhaliť pravú príčinu pretrvávanie vlhkosti.
  2. Zvolí najvhodnejšiu sanačnú metódu.
  3. Postará sa o dôsledné odstránenie plesne.
  4. Zabezpečí prevenciu.

Bez dôsledného dodržiavania týchto základných štyroch pravidiel by boj s plesňami nemal šancu. Technici servisu postupujú pri likvidácii plesne takto: Pri sanácii konštrukcií a likvidáciu plesní volia mechanické odstraňovanie plesní z povrchu škrabaním za mokra, aby sa plesňové spóry nešírili do vzduchu.

Ako sa ich zbaviť

Aby sa pleseň z očistených plôšok nešírila ďalej, nanesie sa na ne LSG – D dezinfekcia, čo je veľmi účinný a dlhodobo pôsobiaci prípravok bez chlóru. Ďalej je nutné okrem viditeľných prejavov plesne zlikvidovať aj tie, ktoré nemožno voľným okom rozpoznať, teda mikroskopické časti nazývanej spory. Tieto plesňové zárodky sa pohybujú vzduchom a môžu byť voľne rozosiate po miestnosti. Ak nechceme riskovať, že sa náš príbytok opäť zamorí plesňami, je bezpodmienečne nutné zlikvidovať aj spory.

Technici firmy k tomu pristupujú veľmi zodpovedne a odstraňovanie spor prebieha v dvoch krokoch. V tom prvom pracujú s priemyselným vysávačom a odsávajú plesňové zárodky zo stien, podláh a predmetov v miestnosti. Spoľahlivú likvidácii voľných spor potom zaistí nanesením dezinfekcia na všetky vodorovné plochy. Ak by pri týchto prácach došlo k poškodeniu vášho náteru, zaistia technici novú výmaľbu s odtieňom namiešaným podľa vášho želania.

Prevenciu povrchov technici zabezpečujú nanesením revolučného LSG protiplesňového náteru. Jeho vlastnosti zabezpečí ošetrenej ploche nepriedušnosť. Vlhkosť tak do nej nebude môcť prestúpiť, naopak je možné, aby z nej unikala. Na suchých stenách sa tak plesne nezabýva

V záujme nášho domu aj nášho zdravia by sme sa mali držať preventívnych opatrení, vďaka ktorým môžeme predísť vzniku plesní aj na neošetrených plochách. Hlavnou zásadou je predovšetkým pravidelné a dostatočné vetranie. Tým môžeme predísť vzniku vlhkosti a predovšetkým možnému výskytu plesní.

Click to comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

To Top